Video ve fotbale: Nejvíc zapláčou ti, kteří o něj tak stojí

Další derby, další sporné situace, další chyby rozhodčích. Ideální čas vyjádřit názor k videu z pohledu samotného hráče, nikoliv novináře nebo sportovního "fanouška".

Jak novináři, tak fanoušci v poslední době doslova prosí o zavedení videa. Proč? Novináři přirozeně touží po čemsi jako "spravedlnost" nebo "fair play". Fandové se naopak cítí ukřivdění, že tam ten ofsajd neměl být, tam nám neuznali gól, a proto jsme prohráli. Každý k tomu má trochu jiné důvody, ale má. A já je chápu.

Tak si vezměme modelovou situaci z letošního derby Slávky se Spartou, kde by už bylo k dispozici video pro rozhodčí.

Slávka jde do vedení 1:0 ve 30. minutě, potom, co se dvě minuty rozhodují sudí u tabletu s videem. Vše ok. Stadion tleská, všichni mají krásný pocit a po zápase není téma k diskuzi. Jenže je to vedení ve 30. minutě, na které je poté v průběhu Sparta schopná reagovat, srovná a třeba i otočí vývoj utkání. Protože dostat na 0:1 v 30. a 70. minutě je sakra rozdíl.

A jak by vypadalo pondělí nebo možná celý týden na internetu a v hospodách? Místo 3 videí, 5 rozhovorů a 4 blogů na iSportu pouze shrnující článek o derby a sestřih gólů.

"Letos byla lepší Slávka. Další férové a nekontroverzní derby až za rok. Přečtěte si přestupy v NHL."

Takovou modelovou situaci můžeme vzít na každý další zápas, ve kterém by byl sporný ofsajd, penalta, červená... Hlavní média (a to nejen Deník Sport) by ztratila prostor pro obsah, který bude lákat fanoušky číst, komentovat, sledovat mezitím reklamu, vydělávat tak tím médiím... počkat.

Cože? Kontroverzní situace vlastně vydělávají? Kdo by to byl řekl...

Teď bych se plynule přesunul na pohled samotného hráče. Nikdy jsem ligu nehrál a nebudu, okres to neovlivní, přesto. Každý, kdo fotbal někdy hrál, ví, že špatné nebo spontánní rozhodnutí rozhodčích ti alespoň jednou za sezonu daruje body, a alespoň jednou tě o ně obere. To tak je. Ale proto máme rádi fotbal. Protože je unikátní, není strojový a každá drobnost může ovlivnit výsledek během sekundy.

Chtěli by hráči Slávky, aby se zkoumalo video? Tyto situace paradoxně nabudí celou lavičku včetně hráčů na hřišti a stimulují adrenalin, díky kterému třeba neztratili koncentraci do konce utkání a v klidu si vítězství pohlídali. Jak mohl zápas dopadnout, kdyby se druhý poločas zatáhli a s klidnou hlavou nechali Spartu převzít kontrolu nad hrou? Kdoví.

NFL a NHL jsou parádní propracované sporty, ve kterých mají video a pauzy rozhodčích perfektní smysl. Je to jejich kultura. Milion pauz, milion reklam... Ale fotbal je evropský.

S postupem trendu je fotbalový rozhodčí poslední unikátní personou ve sportu. Takovou personou, která mění hru a dělá ji jedinečnou každým zápasem.

Co by všichni řešili po zápase v kabině, v hospodách, v pondělí v práci, kdyby všechny zápasy byly 100% fér? Museli bychom zahazovat ega a jenom konstatovat: "zaslouženě jsme prohráli"? Nebo bychom jen začali střílet více do vlastních řad a hledat chyby zase jinde?

Video je dle mého nesmysl asi ze všech úhlů pohledu. Video by jako takové nerozhodovalo o faulech. Nerozhodovalo by ani o milimetrových ofsajdech, protože by musel být pochopitelně omezený počet "challengí", jinak by se přerušovalo každých 5 minut. A jak to tak bývá, nejspornější ofsajdy jsou jen tehdy, když se prohrává :-).

Jeho zavedení by byla jen další velká zakázka. O to asi jediné jde. Jinak si nedovedu vysvětlit, že se hlavní média tak srdnatě bijí za zavedení videa...