5+1 rad pro zlepšení v NHL Fantasy

Už 5. rokem prokrastinuji ráno, odpoledne i v noci nad "hrou" zvanou NHL Fantasy. Hraji v ojedinělé vesnické lize, která je složená z 12 týmů. Za těch pár let si však dovolím tvrdit, že tuto ligu hraje 12 odborníků na Fantasy. Proto se chci při začátku nového ročníku podělit o několik cenných rad, kvůli kterým jsem většinu ročníků končil na chvostu tabulky :-).

Pár poznámek na začátek. Naše Fantasy jede na platformě od ESPN, tým je složený z 18 hráčů přesně podle pozic, jeden zápas trvá týden a do statistik zahrnujeme nejen body, ale také trestné minuty, vhazování, hity, bloky a také "GWG" vítězné góly. Tým se před sezonou draftuje dle losovaného pořadí a v sezóně je možné pořídit 4 hráče z "free agents" týdně. Trejdy mezi týmy jsou neomezené. Jeden hráč z týmů může být na "IR" a pro započítání gólmanských statistik musí chytat brankáři alespoň 4x v týdnu.

Následující rady se však dají z většiny aplikovat na jakoukoliv platformu, ať už Yahoo, nebo třeba Sazka Fantasy.

1. Sledovat počet zápasů v týdnu

V ligách, kde je možné měnit hráče a kde se hraje systém týden-zápas, je počet odehraných zápasů jednotlivých týmů rozhodující. K čemu je v sestavě Crosby, když Pens v jednom týdnu hrají pouze 2 zápasy? Mezi volnými hráči pak leží například Sobotka, jehož St. Louis má nabitý týden s čtyřmi zápasy. Ok, může se stát, že Crosby dá za 2 zápasy více, než jiný hráč za měsíc, ale pokud se bavíme i o obráncích, kde jde o hity a bloky, zápasy dělají velký rozdíl. Z toho také vyplývá, že není dobré skládat tým na fantasy z více hráčů jednoho týmu NHL. Když vyjde špatně týden, jste v háji. A to platí také pro situaci, kdy chcete vzít hráče z free agency. I kdyby tam byl Ovečkin, musíte si zkontrolovat, kolik hraje Washington zápasů.

2. Nebát se točit slabší gólmany

Brankáři jsou ve Fantasy strašný mýtus. Pochopitelně na jejich statistikách záleží, ale neznamená, že dobrý gólman = jasná výhra. Loňská sezona je krásný příklad. O Devana Dubnyka většina hráčů téměř nezavadila, přesto si připsal 40 výher a tím jasně předčil z pohledu Fantasy přeceňované brankáře Lundquista a Rinneho. "King Henrik" měl například v roce 2017 průměr skoro 3 obdržených branek na zápas! Podobný příběh potkal i Frederika Andersena z Toronta, který byl v předchozí sezóně tragický, ale z jedniček si připsal krásných 33 výher a jen 16 proher. Letošní #12 Fantasy rankingu, Cam Talbot, měl minulý rok až 22 proher. Výběr méně sledovaných brankářů také souvisí s radou č.1 - sledujte počet zápasů a také soupeře. Může vůbec tým daného brankáře posbírat dobré výhry, když má tour 4 venkovních zápasů u těžkých soupeřů?

3. Sledovat double pozice

Pokud chcete myslet Fantasy vážně, neobejdete se bez perfektní znalosti seskupení pětek a přesilovkových formací. Z taktických důvodů i z důvodu zranění se složení mění jak na běžícím páse. Proto vznikají takzvané "double pozice", kdy jsou hráči přiřazené další posty. Týká se to z 99% útočníků. Trpí na to zejména centři, kteří se přesouvají na křídla. Pokud vaše liga zahrnuje v bodování i vhazování, musíte si dát pozor, aby například Henrik Zetteberg nehrál na křídle. Naopak, i křídla se přesouvají na vhazování, jako ve Winnipegu Adam Lowry. Tou největší výhodou double pozic je však možnost ladit ideálně sestavu ve dnech, kdy hraje většina týmů. Nebo ve dnech, když už jsou místa pro 2 centry zabrané a s double pozicí se dá hráč přesunout na křídlo.

4. Sledovat i jiné statistiky (góly nejsou vše)

Záleží na platformě, kterou hrajete, ale většina již dnes využívá minimálně střely na bránu, hity či bloky. A to hodně mění zejména u obránců. Z pohledu Fantasy je all-round beků poměrně málo. Mezi špičky patří Byfuglien, Karlsson a Ristolainen. Pak jsou tu ale přeceňovaní Gostisbehere, Werenski nebo Gardiner, kteří toho mimo bodů příliš nevyprodukují. Ale platí to i útočníků. Každý hit či blok se počítá, a takový Nazem Kadri dokáže posbírat vše - vhazování, střely na bránu i hity.

5. Mít neustálé informace o změnách

Tím neznamená zkontrolovat ráno Livesport, kdo dával gól :-). Každé zranění může udělat obrovský rozdíl, stejně jako každá změna nastupujícího brankáře. Někdy se stává, že se pár hodin před zápasem kompletně přehodí přesilovkové formace. Malým příkladem byl v minulé sezóně Phillip Grubauer. Jeho kolega Holtby byl jednoznačně nejlepším brankářem ligy, ale co s tím, když ho nemáte? Stačilo počkat, až se ohlásí start Grubauera v back-to-back zápase. Z 19 zápasů udělal 13 výher s průměrem 2 branek na zápas. Podobně to bylo v Chicagu, když se zranil Crawford a úřadoval Darling. V Pittsburghu si pak udělal díky zranění Letanga místo v týmu Justin Schultz.

6. Zahodit ego a intuici do prdele

Když se poohlédnu na minulé neúspěšné sezony, nejvíce mě na kolena srazilo ego, intuice a fanouškovství. Fantasy je hra, která je z 98,5% založená na statistikách a na datech. Myslel jsem si, že dokážu odhadnout na začátku sezony všechno. Týden co týden jsem pak vyhazoval nepoužitelné hráče. 

Pro úspěch ve Fantasy je třeba systematická práce a trpělivost. Nejvýhodnější hráči vyplynuli až z nečekaných změn v průběhu sezony. A žádné hádání a předpovídání nikdy nepomohlo. Jediné, co se vždy osvědčilo, byla práce se statistikami. Ačkoliv máte třeba Jardu Jágra v 100% lásce, takový hráč do Fantasy bohužel nepatří.

S trpělivostí je to tak - i když osvědčený hráč neboduje 5 zápasů, neposerte se z toho. Jestli měl předchozí 3 sezony stejně výkonné, srovná se to.

Tak hodně štěstí a zábavy při letošní nejen Fantasy NHL!

Všechno podstatné se dobře sleduje na DailyFaceoff. Borci navíc udělali na letošek responzivní web, takže pročítání novinek je fakt pohoda.

PS: Zaujalo Vás, jakým stylem "pařím" Fantasy a chtěli byste si to také vyzkoušet? Příští sezónu bude probíhat náběr nových hráčů, tak napište na rotakt(zavináč)gmail.com a domluvíme se! :-)

Dočetli jste až sem? Asi zas tolik nenudím... mrkněte ještě na nejčtenější příspěvky:

 

Joomla SEF URLs by Artio