Nejlevnější analýzu klíčových slov si můžou dělat firmy ve vlastní režii

Prošli jste několik webových prezentací marketingových agentur, které nabízí „službu“ SEO? Ve většině případů stálo v argumentech něco jako „nutnost úvodní analýzy klíčových slov“? A poté přišla nabídka ke spolupráci s tučnou hodnotou? Ano, to je běžný případ.

Výsledek takových analýz klíčových slov je většinou Excel plný čísel, sloupců, grafů a všemožných anglických názvů. Upřímně řečeno  - je takový dokument užitečný pro firmu a ještě k tomu pro agenturu, která bude zajišťovat následnou reálnou optimalizaci? Jen těžko.

Měl jsem možnost nahlédnout do několika desítek analýz klíčových slov z různých zdrojů, ať už od agentur či od konzultantů na volné noze. Byl jsem nemile překvapený.

Z takových analýz se firmy mohly dozvědět, jaké je průměrná hledanost, jaké je průměrné CTR a mnoho dalších skutečně užitečných dat – pro někoho, kdo optimalizaci alespoň trochu rozumí. Rozumí jí však firma? Téměř v žádné analýze klíčových jsme nenašly žádné konkrétní doporučení, jak dále s klíčovými slovy pracovat. Kde je používat, jak často a jaký by měl být výsledek umisťování těchto klíčových slov zejména v obsahu webu.

Jak tedy zajistit, aby analýza klíčových slov byla prospěšná jak pro firmu, tak pro subjekt zajišťující optimalizaci? Tvořme analýzy společně.

Pokud je optimalizace prováděna tak, aby nesla výsledky, musí se dostávat až do těch nejdelších vyhledávacích dotazů. Kupříkladu „tvorba webových stránek s rezervačním systémem“.

Z takového vyhledávacího dotazu je pravděpodobné, že fitness centrum či sportovní areál chce vytvořit nový web i s rezervačním systémem. Když obrátíme průběh tohoto faktu: Fitness centrum hledá agenturu na vytvoření webu. Domluví si úvodní schůzku a na té specifikuje, že potřebuje k webu i rezervační systém. BOOM.

Longtailová klíčová slova jsou ve velké míře konkrétní přání a specifikace poptávky zákazníka. Takové přání, které bývají vyřčeny při úvodních konzultacích a schůzkách. A jak může SEO agentura zajistit tyto data a promítnout do dat z vyhledávání jinak, než spoluprací s firmou?

Návod na vlastní analýzu klíčových slov uvnitř firmy je tedy jednoduchý. Sbírejte data, kde to jen jde. Po schůzkách si piště potřeby a přání zákazníků směrem ke konkrétním produktům. Sbírejte i e-mailové dotazy.

Druhou fázi by měla být analýza vlastních produktů. Mají produkty parametry či specifikace, podle kterých se zákazníci rozhodují při koupi? Ať už je to rozměr, váha, výška, doplňkové funkce, cokoliv. Budu se opakovat – sbírejte data. Když přijde zákazník do kamenné prodejny a poptává po konkrétním produktu značky X druhu Y a parametru Z, zapisujte to.

Taková data poté předložte agentuře, s kterou budete spolupracovat na optimalizaci pro vyhledávače. Agentura tyto údaje dá do kontextu s příležitostmi na trhu online vyhledávání.

Výsledkem nebude raketové zvýšení tržeb, ale raketové snížení nákladů na optimalizaci a raketové zvýšení konverzního poměru jakékoliv další promo kampaně.

Dočetli jste až sem? Asi zas tolik nenudím... mrkněte ještě na nejčtenější příspěvky:

 

Joomla SEF URLs by Artio