Virtuální realita: Bullshit nebo povinná výbava?

Podle mě je ten název matoucí a nešťastný. Ani já nemám tucha, jak popsat člověku, co se děje ve VR brýlích, aby si to představil alespoň z nějaké části. Ale je to téma. Virtuální realita je téma, na které jsem zprvu nechtěl slyšet. Pak jsem to šel vyzkoušet.

Já to mám tak se vším. Nejprve prskám a hejtím, z principu nevěřím a až po čase trochu povolím. A tak jsem nasadil na hlavu brýle

. Během několika dní jsem vyzkoušel hry, aplikace, fotky a videa. Vše s obyčejným telefonem s Androidem. Není na to potřeba další speciální vybavení.

Filip Bartoš VR brýleAutor fotky: Radek Musil

360° fotky VR

Doposud jsem byl zvyklý na panoramatické fotky. Daly se snadno sdílet na Facebook a byly oživením. Poté na sociální sítě přistály 360° fotky. Jejich kvalita mě však vůbec nenadchla a otáčení pomocí mobilu nebo myši je přinejlepším neohrabané. Navíc to dlouhou dobu bylo přístupné pouze pro Samsungy. A tak jsem vyzkoušel první 360° fotku pro VR brýle. A výsledek? Nechápal jsem!

Rychlou aplikací Cardboard Camera jsem se otočil kolem sebe a po pár desítkách sekund byla VR fotka připravená pro náhled do brýlí. Nečekal jsem, že výsledek bude tak kvalitní. V brýlích je panorama téměř reálné a přináší daleko víc emocí, než klasická fotka. I přes horší zobrazovací kvalitu brýlí, na které se doufám v budoucnu zapracuje, je tato technologie perfektním způsobem, jak někoho "teleportovat" z České republiky například na Aljašku.

Nevýhodou je fakt, že se fotka nedá sdílet na sociální sítě, aby si ji mohl prohlédnout jiný uživatel, který má u sebe VR brýle.

Co je teda na fotkách pro VR brýle tak skvělého?

  • Jednoduché vytvoření z jakéhokoliv zařízení
  • Téměř totožné vykreslení daného místa jako v realitě
  • Možnost úpravy v editorech

Díky VR fotkám si zkrátka můžeme ukládat vzpomínky ze zajímavých míst zase v jiné dimenzi.

VR videa

Další prvek, který jsem odzkoušel, byla 360° VR videa nahraná na Youtube. To je o kousek větší level autenticity než u VR fotek. Nasál jsem skoro přesně atmosféru například ze zápasů NHL, z procházky africkou divočinou nebo z jízdy na kajaku po divokých řekách. Že je tato technologie hudbou budoucnosti je fakt, že VR videa z fanouškovských míst byla dostupná z hokejového mistrovství světa a také finále fotbalové Ligy Mistrů bylo přenášeno jako 360° video do VR brýlí.

Jasně, že nic nenahradí skutečný zážitek ze skutečných míst, ale s VR videem se realitě přibližujeme sakra blízko.

Hry ve virtuální realitě

Nejvíc jsem těšil na nový zážitek z her ve virtuální realitě pro mobilní zařízení. Úplně wow efekt to ve mě nezanechalo. Pochopitelně je technologie ještě v plenkách, ale čekal bych už teď od toho něco víc. Co však můžu doporučit jsou různé simulátory horské dráhy nebo hororové hry. K nim je pak potřeba dokoupit balení čistících prostředků, pokud jste slabší povahy, jako já :-)

Zkušenost s brýlemi pro virtuální realitu mi především otevřela obzory, jak jsou některé technologie zaostalé. Kupříkladu sportovní kamery, které má dnes na dovolené téměř každý. GoPro se snaží vydávat nejkvalitnější obraz, přitom půlka uživatelů ani nemá 4K obrazovku.

360° VR fotka nebo dokonce video z dovolené je zážitkově úplně někde jinde. Proto bych uvítal, kdyby v budoucnu byly cenově dostupné jak VR brýle, tak 360° sportovní kamery s voděodolným obalem.

Máte nějakou appku nebo hru, kterou bych měl s VR brýlemi vyzkoušet? Šup s ní do komentů!

MIMOCHODEM: Tyto VR brýle si semnou budete moci vyzkoušet 7. listopadu ve Zlíně, v rámci akci UTB Business Days na budově U13. Nebo kdykoliv při návštěvě v kanceláři #agentury Weboo :-)

Dočetli jste až sem? Asi zas tolik nenudím... mrkněte ještě na nejčtenější příspěvky:

 

Joomla SEF URLs by Artio