Xiaomi Mi 9 SE LTE: Nejlepší fotomobil vyšší střední třídy 2019? 📷 Recenze odpoví...

Vybrat si ideální chytrý telefon, který nebude za pár měsíců technologickou vykopávkou, je dnes poněkud těžší. V mé recenzi se pokusím nastínit, proč jsem zvolil Xiaomi, proč není třeba se bát "Číny", co chybí k dokonalosti a zjistíte, proč není třeba kupovat zrcadlovku za desetitisíce. Posaďte se, představuji Xiaomi Mi 9 SE LTE 6/64Gb

Recenzi pravidelně aktualizuji a doplňuji o nové poznatky.

Obsah recenze:

Faktory, které jsou pro mne důležité (a nemusí být pro vás)

Každý při výběru telefonu postupuje nějak jinak. Ve výběru "toho ideálního" hraje roli vícero faktorů. Od technických znalostí, přes vzorec používání zařízení až po individuální preference. Když už jsem byl teda v roce 2019 při výběru telefonu, níže zmíněné parametry považuji za klíčové.

 • NFC platby - levnější modely Xiaomi na této bezkontaktní technologii šetří, já si však bez Google Pay nedokážu představit platby v obchodech, restauracích, v Alze, zkrátka všude, kde je možná platba kartou. Díky bankovní aplikaci mám přehled o financích pod 100% kontrolou. Dříve jsem bezkontaktním platbám nevěřil, nyní však považuji NFC za povinnou výbavu telefonů.
 • Odemykání dotykem prstu (čtečka otisku prstů) - dříve jsem tuto funkci telefonů příliš nechápal, zámek jsem nevyužíval vůbec. Pro potřeby NFC plateb jsem však byl nucen vyzkoušet tento druh zámku, a od té doby je pro mě zásadním parametrem pro telefon současnosti. V případě krádeže (a to patřím mezi ty méně obezřetné spotřebitele) tak můžu být naprosto v klidu.
 • USB-C konektor pro rychlé nabíjení - to by dnes mělo být standardem a nerozumím tomu, že v roce 2019 stále vycházejí modely s MicroUSB konektory. Čekat víc jak hodinu na plné nabití? To opravdu ne.
 • Velikost displeje mezi 5" a 6" - pánbů mi nenadělil "malé pracky", a tak je pro mě větší displej než 6 palců nepřípustný. Před koupí jakéhokoliv telefonu fakt doporučuji živé odzkoušení v jakékoliv z prodejen. Usnadní to výběr, nejen z pohledu velikosti, ale také z pohledu váhy a celkového pocitu ze zařízení, včetně plynulosti. Také v dnešní době opravdu nechápu existenci například jablečného SE s velikostí 4", to je zase opačný extrém, kdy přehlednější displej mají snad i chytré hodinky.
 • Podpora LTE - to asi není třeba rozebírat, nicméně levnější řady Xiaomi a jiné low-end zařízení mají často problémy s českou LTE či LTE nepodporují vůbec
 • Dual Slot pro SIM - jelikož využívám jednu SIM pro volání a druhou na data, slot pro dvě SIM je zásadním parametrem ideálního telefonu. Prakticky je Dual slot potřeba také v zahraničí, kde se vyplatí koupit jednorázovou datovou SIM kartu. Ačkoliv se iPhony přibližují čím dál více ideálu, i přes inovační stagnaci, tak bez dual slotu je to pro mne nepoužitelné zařízení (tzv. 20 000 "v kanálu")
 • 4 Gb RAM + - ne, rozhodně neberu jako směšný parametr mít alespoň 4 GB operační paměti (nikoliv vnitřní!). Drtivá většina fám o "zasekaném Androidu" totiž pochází od uživatelů low-endových zařízení s pamětí 2 GB, což dnes nestačí opravdu ani na otevření e-mailu. 4 Gb je takový hraniční případ - u odladěných zařízení bohatě stačí, u některých je málo. Pochopitelně však čím více, tím lépe. 
 • Zajímavý fotoaparát - k tomuto velmi subjektivnímu tématu se ještě v recenzi ještě dostanu

Technické specifikace / parametry telefonu a neutrální pohled:

Ať už na Heuréce, nebo na každém políčku strýčka Googlu najdete, co má Mi 9 SE v sobě. Proto není třeba zde duplikovat obsah. Co mě osobně však nejvíce pomohlo, byly následující

Co je na Mi 9 SE perfektní:

Začnu jednoznačně tím, co mne potěšilo a nečekal bych v první řadě. 

 • Hardware pro hraní náročnějších her - u většiny telefonu pod 10 000 nemůžete čekat velké věci a spíše než požitek z her si můžete uvařit na zádech telefonu vajíčka. Na Mi9 SE jsem si bez spálených rukou zahrál novinku Elder Scrolls: Blades, mobilní FIFU či klasiku v podobě Asphaltu 9. Hraní her na mobilu není mou prioritou, nicméně pro příležitostnou radost tohle nahrazuje částečně konzoli.
 • Silikonový obal je součástí balení - původně jsem počítal s další vynucenou vstupní investicí, ale Xiaomi pochopilo, že tohle je zkrátka nutnost mít. Přibalený matně černý silikonový obal telefonu nějaký gram přidá, ale nestává se z něj posilovací činka, jako tomu bývá u jiných obalů. Co je nejdůležitější - displej a tělo telefonu je chráněno.
 • Mi9 SE Nemá 3,5 jack - tento fakt beru jako velké + a vysvětlím proč. V minulosti mělo Xiaomi problémy se zašpiněným výstupem pro jack, který telefonu hlásil přítomnost sluchátek. Opravy sahaly až k pěti stovkám, a bylo to zkrátka zbytečná nepříjemnost. Kdo dnes ještě používá klasické drátové sluchátka?!
 • Always On displej - jestli se něco Xiaomi povedlo a drtí konkurenci, tak je to práce s locknutým screenem. Široká paleta vzhledů a ikonky aplikací, kde je nevyřízené oznámení, to je dobrá náplast na nepřítomnost notifikační diody.
 • Double tap odemčení displeje - dříve, než jsem přesedlal na odemykání přes otisk prstu, pro mne bylo esenciální odemykat pomocí dvojitého tapu na zamčený displej. Tato funkce není příznačná jen pro Mi 9 SE, ale opět pro celé MiuiOS.
 • Double SIM a LTE - to není nic, co by se mělo chválit, nicméně po fórech kolují takové fámy, že je třeba vše připomenout znova. Mi 9 SE MÁ DOUBLE SIM, LTE funguje bez problémů jak u růžového, tak u červeného operátora. Taktéž funguje duální 4G
 • Dynamické tapety - viz: https://smartmania.cz/xiaomi-se-inspirovalo-u-applu-model-mi-9-nabidne-dynamicke-tapety/
 • Foťák... tak rovnou přejdeme na důkazy místo slibů?

Fotogalerie výstupů z fotoaparátu Xiaomi Mi 9 SE

Info: foceno nativní aplikací; bez post procesu; komprimováno pro webovou publikaci; plnou kvalitu v průběhu času doplním; pro vytvoření názoru bohatě stačí

IMG 20190521 193207-min
IMG 20190511 115514-min
IMG 20190511 120205-min
IMG 20190518 105525-min
IMG 20190512 142350-min
IMG 20190518 115446-min
IMG 20190522 100741-min
IMG 20190510 190841-min
IMG 20190511 114935-min
IMG 20190521 192757-min
IMG 20190517 163751-min
IMG 20190517 162603 1-min
IMG 20190510 191159-min

Co mi skutečně nevyhovuje a kde má Mi 9 SE mezery:

Musím být však objektivní, a po několika dnech používání jsem nemohl nevšimnout také brouků, které v sobě tento telefon nosí. A hejting je takový malý český sport, tak pojďme do něj.

 • Otisk prstů na přední straně - z předchozího telefonu jsem si zvykl na čtečku otisků na zádech. Trvalo mi několik dní, než jsem adaptoval na přední softwarovou. Pro ty, kteří otisk nepoužívají, tohle není problém. Pro ostatní - částečně vyřešeno nahráním více otisků stejného prstu, nicméně reakce stále ne příliš intuitivní. Další věcí, na kterou jsem se horko těžko zvykal, je ostrá zelená, která z displeje sviští při identifikaci dotyku. V noci opravdu příjemné...
 • Nemožnost rychle vypínat NFC - bezkontaktní platba miluju, viz výše, nicméně jsem stále trochu paranoid a z Huawei jsem byl zvyklý v setting liště vypínat po platbách NFC. V MiuiOS bohužel musím jít přes 3 kliky až do hlavního nastavení a dále do rozšířeného. Proto mám NFC zapnuto neustále. Tip pro zloděje :-)
 • Chybí mi notifikační dioda! - přestože mám také Amazfit Pace a také se snažím co nejméně reagovat na podněty ze sociálních sítí či mailů, tak jsem si na notifikační diodu z Huawei zvykl tak, že prostě hledám stále to blikající světýlko. Vážně - taková nenákladná hloupost Mi 9 SE chybí. Už jen z principu.
 • Nepřesná funkce automatického jasu - vada, která provází všechny modely Xiaomi. Zkrátka ještě nepřišli na správný systém, jak mít autojas v pořádku. Kluci na fóru se to snaží fixnout, ale tyto zásahy nejsou vhodné pro méně zdatné uživatele.
 • Hodně nedořešený reproduktor - nepředpokládám, že dnes ještě využívá hojně vnitřní reprák mobilu jinak než pro volání, přesto se tohle soudruhům nepovedlo. Tím, že reprák směřuje ze spodní strany dolů, tak při volání musím dost zvyšovat hlasitost, abych volajícímu rozuměl. Při některých hovorech poté reprák nepravidelně vibruje. Tady se také šetřilo na materiálu, Xiaomi to odpustím, jelikož nejsme u vlajkové lodi, nicméně - WTF?!
 • Slabá kapacita baterie = slabá výdrž - co dodat, 3070 mAh je sakra málo a přesně na baterce si museli kluci z Xiaomi nákladově "odplivnout". A tak stále pokračuje v režimu výdrže na 1 den a s nabíjením přes noc. Ze zvyku.
 • Bezdrátové nabíjení - já vím, za tyto peníze bych chtěl asi moc... a tak se budu muset spokojit s rychlých USB-C
 • Nemožnost automatického zálohování fotek na Google Drive - ne, opravdu nebudu spoléhat na Mi Cloud, ačkoliv bych mohl. Svá data si střílím synchronizovaně na Google Disk, poněvadž využívám kancelářský balík Google, a veškeré dokumenty, tabulky či prezentace můžu realtime upravovat jak z PC tak, z tabletu či mobilu. Zároveň na Drive posílám fotky ze všech zařízení. Přenášením souborů z mobilu do PC přes kabely totiž odzvonilo. Tady mé líné prsty musí udělat manuálně každých pár týdnů 3 kliky a poslat data na cloud.

Co dokupuji / dokoupím a kde:

Nákupem samotného telefonu určitě nákupy nekončí. Je na každém, co ještě dále potřebuje k ochraně nebo vylepšení telefonu. Někomu vyhovuje flip case, někdo zase hazarduje a nedokupuje nic. Já jako vždy čekám na zásilky na následující artikly.

 • Ochranné sklo pro jistotu co nejdříve i za daleko vyšší cenu - hodně velké zklamání pro mne bylo, že velcí hráči přípravu na tyto modely podcenili, a byl jsem nucen dát cca 230 Kč i z poštovným z českého e-shopu
 • Ochranné sklo do zásoby - Aliexpress
 • Ochranné sklo pro čočky foťáku - Aliexpress
 • Magnet do auta - Aliexpress
 • Bluetooth konektor do zapalovače - pro chuďase jako jsem já, kteří nemají v autě BT rádio

Takto vypadá Mi 9 SE v silikonovém obalu, s ochranným sklem a magnetem v autě

IMG 20190519 155840 Min

Vyvracíme mýty o značce Xiaomi:

Na závěr je třeba říci, proč je spousta současných uživatelů různých jiných Android zařízení ostýchavá vůči Xiaomi a především, proč nemusí být. Zde jsou nejčastější pohádky:

 • Reklamy tam nejsou - u globální stabilní verze z ofic. distribuce se reklama zobrazí pouze v systémové aplikaci čištění a po instalaci aplikace z Google Play. To je vše, co jsem prozatím zpozoroval, a to ve velmi nenásilné formě.
 • Kupujte jen v CZ obchodech s globální ROM - spousta lidí chce ušetřit a posílá si Xiaomi mobily z GearBestu, Ali, či jiných shopů, které obsahují čínskou ROM, nikoliv globální. Při přehrávání, odemykání bootloaderu či jiné přípravě na jinou ROM pak dochází k problémům a podpora je téměř nulová. Já již delší dobu věřím zelenému mimozemšťanovi a nemám důvod být nespokojený.
 • NFC a Google Pay fungují bez problémů - u globální stabilní verze z oficiální distribuce.
 • Nejčastější problémy a řešení s předstihem na Miuios.cz - že u nás není stabilní komunita? Zkuste prolistovat oficiální CZ / SK forum. Najdete zde nespočet odpovědí na nespočet otázek.
 • Použvejte rozum :-)

Aktuálně o Huawei...

Doplňuji komentář k aktuálním kauzám :-)

Chce znát konkrétní detaily, zaslat více fotek, nebo poradit ohledně AliExpressu? Pište přímo do komentářů níže!  👇 👇 👇

Dočetli jste až sem? Asi zas tolik nenudím... mrkněte ještě na nejčtenější příspěvky:

 • Změneno dne .
Joomla SEF URLs by Artio